Mého srdce tep aneb umění kovotepecké

Práce s mědí mě provází téměř celým mým "dospělým" životem. Přesto, že v současné době se měditepectví ani kovotepectví nevěnuji, stále ke mně patří, je mou součástí a propojuje mě se světem, který mě obohatil o mnoho zkušeností a prožitků a v neposlední řadě setkání a přátel.

Skrz měď jsem poznala samu sebe :)

No..ale abych nebyla pouze "pocitová", budu i materiální :)). Představím vám, co to měditepectví neboli kovotepectví je..

Kovotepectví je více méně umělecké zpracování spíše nedrahého kovu (měď, mosaz, alpaka..neboli pakfong..). Jedná se o původně zlatnickou techniku..starší než odlévání kovů..užívánou již od 3 tis.př.n.l. Měditepci byli známí již ve staré Asýrii, Řecku a nejvíce Římě. Největšího rozkvětu mělo měditepectví ještě před příchodem renesance, kdy byly z mědi zhotovovány převážně mycí a chladící nádoby (vany a ohřívací pánve), později kuchyňské nádobí, kotlíky, svítilny. Ve středověku se z mědi vytvářely okrasné nádoby, přilby, tepané reliéfy na zbraně..šperky a práce s mědí a kovotepectví se vyvíjelo dále a dále.

Zpracování mědi je poměrně snadné.. Měď je laskavý a přizpůsobivý materiál, snadno se vytepává, prořezává, brousí i vrtá pro svou měkkost a tvárnost. Jeho menší nevýhodou je barevná nestálost, která se dříve nebo později objeví na každém povrchově neupraveném výrobku (tak zvaná měděnka, což je nazelenalý patinovaný odstín, který se někdy nepříjemně projeví i na kůži pod šperky).

Já jsem ke kovotepectví našla cestu také přes práci s drahým kovem. Zlatnictví je sice jemná technika oproti zpracování mědi nebo alpaky, ale zase využití materiálu, co do velikosti a rozměru se nedá porovnávat :))

Vždy mě přitahovala keltská kultura, byzantská říše, magie, čarovno, vesmírno a duchovno, miluju přírodu, lidi..život...a tak jsem vše, co jsme tvořila, bezmyšlenkovitě přizpůsobila tomu, co cítím a vnímám kolem sebe.

Navštěvovala jsem prodejní akce, řemeslné trhy, jarmarky, vytvořila si již neexistující stránky U měděnky a svou práci a radost prezentovala na www.fler.cz/Brigit

 www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/212411000320916/obsah/219349-sperky-z-medi